40 RUDYMENTÓW

UWAGA! Tutaj pobierzesz plik PDF z 40 Rudymentami:

https://www.drumschool.pl/pdf/40rudymentow.pdf

Rudymenty to podstawy gry na perkusji. Można pokusić się o stwierdzenie, że to absolutny “musisz-umieć” gry na bębnach. Jak sama nazwa wskazuje: “rudyment” – podstawa, początek. Zachęcam by z codziennego czasu przeznaczonego na ćwiczenia, wygospodarować jego część na ćwiczenia 40 Rudymentów. Te nietrudne ćwiczenia, okażą się kluczem do ciekawej gry na całym zestawie. Większość tych ćwiczeń znajdziecie również w Stick Control, jednak dla początkującemu perkusiście, ciężko jest je wyszukać. Dodatkowo w Stick Control nie ma zaznaczonych akcentów, które są kluczowe np. podczas orkiestracji (czyli rozmieszczeniu pojedynczych uderzeń na innych elementach zestawu perkusyjnego niż werbel).

40 Rudymentów – lista ćwiczeń była wynikiem pięcioletniego projektu opracowanego przez  Percussive Arts Society (PAS), czyli wysoce wyselekcjonowanej grupy perkusistów. PAS został zorganizowany i kierowany przez Jaya Wanamakera, a dkomunt ujrzał światło dzienne w 1984 roku. 40 Drum Rudiments stworzył nowy słownik podstaw bębnów, który służy współczesnym perkusistom i będzie służył przez wiele lat (założenia PAS).

Często pytacie mnie jak ćwiczyć Rudymenty – ich oryginalny zapis, może sprawiać trudności w odczytaniu i zagraniu ich. Szczególnie dotyczy to początkujących perkusistów. Na prośbę moich uczniów, stworzyłem bardziej czytelny zapis, z którym będzie Wam łatwiej. Co więcej, mając podstawową wiedzę o metronomie, będziecie mogli bez problemu z nim ćwiczyć.

Rudymenty ułożyłem dokładnie w takiej samej kolejności jak w oryginale.

Jeśli zastanawiasz się jak zacząć ćwiczyć, nie mając swojego zestawu, ta lekcja jest dla Ciebie:

Lub posłuchaj podcastu na ten temat:

Rudymenty można dowolnie łączyć, szczególnie po opanowaniu podstaw (czyli każdego ćwiczenia osobno). Poniżej przykład, w jaki sposób połączyć Single Paradiddle oraz Doube Stroke Roll. Do tego, pierwsze z ćwiczeń jest zagrane szesnastakami a drugie ósemkami. Tempo to 220 BPM. Na początek polecam, by ćwiczyć dużo wolniej 🙂

W drugiej części filmu, oba ćwiczenia zagrane są od wolnego do szybkiego, jednak nie polecam robić aż tak dużych skoków. Lepiej zwiększać tempo o 5-10 BPM.

Oprócz Rudymentów, polecam również książkę Stick Control autorstwa G.L. Stone. Tutaj dowiesz się więcej: https://www.drumschool.pl/stick-control-najlepsza-ksiazka-do-nauki-gry-na-perkusji/

Sprawdź nasze kubki z 40 Drum Rudiments:
https://www.drumschool.pl/shop/kubek-prezent-dla-perkusisty-40-rudymentow/