Jak wybrać szkołę perkusyjną?
Wybór szkoły perkusyjnej lub nauczyciela wydaje się prosty. W praktyce jednak warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Zanim zacznę wymieniać najważniejsze rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę wybierając wyspecjalizowaną placówkę, zastanów się w jaki sposób chciałbyś uczestniczyć w zajęciach. Jeśli mają to być regularne spotkania, o ustalonej godzinie np. raz w tygodniu, powinieneś rozważyć szkołę perkusyjną. W takim miejscu będziesz pod opieką zawodowca, który co tydzień sprawdzi twoje postępy i zaproponuje nowe ćwiczenia na nadchodzący tydzień. W przypadku uczęszczania na lekcje do perkusisty, który robi to okazjonalnie, okazuje się, że lekcje gry na perkusji, będą odbywać się bardzo nieregularne.
W grze na instrumencie, bardzo ważne jest to, by grać i ćwiczyć systematycznie. Lepiej gdy poświęcimy codziennie jakąś porcję czasu, niż raz w tygodniu “nadrobimy” minione dni, ćwicząc np przez pięć godzin. Złota zasada brzmi: codziennie, małymi krokami do celu.
Aby nauka gry na perkusji przebiegała w sprawny sposób, w miejscu do którego uczęszczasz, będą potrzebne przynajmniej dwa zestawy perkusyjne. Jeśli zamierzasz przyjść z dzieckiem na zajęcia, w szkole powinien być choć jeden zestaw, przystosowany do gry dzieci. Nie musi to być zestaw dla dzieci. Dużo bardziej polecamy zestawy dla dorosłych, ale z małą, szesnasto lub osiemnasto calową centralka, czyli bębnem basowym. Takie rozwiązanie pozwala na komfortową grę i dodatkowo macie pewność, że młody adept gry na perkusji, sięga swobodnie do wszystkich instrumentów. W przypadku gry dzieci na “dużym” zestawie, oprócz niewygody, mogą pojawić się złe nawyki.
W dobrej szkole perkusyjnej powinien panować względny porządek. Jeśli na podłodze widzisz kable, nie oznacza to że jest bałagan. Aby nagłośnić zestaw perkusyjny, potrzebujemy kilku kabli, do tego odsłuch, przedłużacz itd. Jeśli jesteś w miejscu gdzie kabli nie ma, ale za to wszędzie walają się śmieci – uciekaj!
W dobrej szkole masz możliwość nagrania swojej gry. Jeśli jeszcze masz możliwość by na statywie ustawić kamerę, to masz wszystko by stworzyć swój drum cover.
Zwróć uwagę na to czy nauczyciel uczy zapisu nutowego. Jeśli nie, bo np go nie zna, lepiej się ewakuować. Sprawdź też, czy dostajesz z każdej lekcji nuty, najlepiej wydrukowane.
W dobrej szkole perkusyjnej używa się tylko instrumentów, wyprodukowanych przez firmy, które się w tym specjalizują. Mówiąc inaczej, nie używa się chińskich instrumentów. Oczywiście większość firm, które dostarczają nasze ukochane instrumenty produkuje w Chinach, ale nie grajmy i nie kupujmy z Allegro gotowych, chińskich perkusji – zabawek. Więcej na ten temat można posłuchać w podcaście pod tytułem Kupujemy zestaw perkusyjny:
W dobrej szkole perkusyjnej, powinieneś mieć dostęp do toalety, szatni, poczekalni – to standard. Zwróć też uwagę, czy masz możliwość ćwiczyć poza zajęciami. Idealnie jest, gdy szkoła posiada osobną salę do ćwiczeń na zestawie. Jeśli możesz po zajęciach korzystać z sali w której odbywają się lekcje gry na perkusji, to też dobrze. Jednak w dobrej szkole, ta sala jest cały czas zajęta. Jeśli sala do nauki i ćwiczeń jest cały czas wolna, radzimy zastanowić się jeszcze raz nad wyborem placówki.
Sprawdź opinie o szkole w internecie. Najbardziej wiarygodnym źródłem jest profil/wizytówka szkoły na Google. Jeśli szkoła ma dużo opinii, z czego przynajmniej 95% to opinie pozytywne – wybierz tą szkołę. Poczytaj opinie, ale nie na stronie internetowej, tylko w niezależnym źródle.
Jeśli dzwonisz do szkoły perkusyjnej, by umówić się na lekcje gry na perkusji, może się okazać, że na miejsce trzeba będzie poczekać. Jeśli jest sporo chętnych osób, nie zrażaj się tym, że grafik jest pełen. To zaleta tego miejsca.
Dowiedz się gdzie grają nauczyciele z placówki do której chcesz się zapisać. Odradzamy naukę gry perkusji pod okiem osób, które nie grają poza salą ćwiczeń. Takie osoby najczęściej można spotkać w państwowych szkołach muzycznych. Zorientuj się o nagrania, płyty i dorobek artystyczny. Dowiedz się do kogo konkretnie będziesz chodził i sprawdź w sieci gdzie dany nauczyciel gra. Jeśli od lat taki nauczyciel nigdzie nie gra, nie koncertuje i nie nagrywa – uciekaj!
Sprawdź czy pomieszczenia w których grasz, są odpowiednio przygotowane pod kątem akustyki. Na ścianach powinny być panele akustyczne lub inny materiał do skutecznego wytłumienia sali. Ma to też na celu zlikwidować pogłos, tak aby dokładnie słyszeć swoją grę. Upewnij się, że w szkole są specjalne słuchawki izolujące dźwięk. Szczególnie dotyczy to młodych ludzi, które powinny grać w taki sposób, by chronić swój słuch.
Zwróć uwagę, czy szkoła do której chcesz się zapisać, organizuje występy uczniów czyli koncerty. To ważne! Jeśli nie, poszukaj innego miejsca. Praca na scenie, to zupełnie inna przygoda niż ćwiczenia na sali. I wracając dwa akapity do góry: jeśli Twój nauczyciel nie ma pojęcia o graniu live, dla ludzi, najlepiej z zespołem – poszukaj innego miejsca. To samo dotyczy pracy w studiu. Zapytaj o płyty lub linki do YouTube/Spotify. Kreatywny nauczyciel gra w autorskim zespole!
Życzę powodzenia i dużo radości z gry na perkusji!