Przystanek Muzyka – Warsztaty Muzyki Rozrywkowej

Letnie warsztaty muzyki rozrywkowej Przystanek Muzyka, odbywają się w pięknej miejscowości Grotniki, nieopodal Łodzi. Ostatni tydzień sierpnia – końcówka wakacji, stoi pod znakiem muzycznych warsztatów. Począwszy od roku 2019, kiedy odbyła się pierwsza edycja, mamy dla naszych uczestników przygotowane pięćdziesiąt miejsc w pierwszej fazie sprzedaży biletów. Jest to liczba, którą możemy spokojnie dysponować, nawet podczas pandemii. W zależności od sytuacji na świecie, jesteśmy w stanie rozszerzyć pulę miejsc do 120 osób. Uczestnicy warsztatów mają zatem zakwaterowanie oraz pełne wyżywienie, oparte o szwedzki stół. Dla wegetarian mamy specjalną ofertę żywieniową. Domki w których przebywają uczestnicy są trzy, cztero lub pięcioosobowe. Osoby w domkach są dobierane ze względu na płeć oraz wiek.  Czyli uczestnicy klasy perkusji przebywają z klasą np instrumentów klawiszowych. Sprzyja to lepszemu poznaniu i zawiązywaniu składów na warsztatach. 

Uczestnicy warsztatów przyjeżdżają w pierwszym dniu ich trwania, między 8:00 a 12:00. Po przyjeździe zapraszamy do biura warsztatowego, które zostaje utworzone w największym budynku w ośrodku, gdzie mieści się klasa perkusji. Po odebraniu identyfikatora i przydzielenia pokoju, uczestnicy mają czas, by na spokojnie rozpakować się i przygotować do pierwszych zajęć, które odbywają się po obiedzie. W związku z tym, że ośrodek w którym jesteśmy nie ma kuchni, udajemy się piechotą do położonego 5 minut pieszo drugiego ośrodka, który podlega pod ten sam organ zarządzający: Urząd Miasta Łodzi. Po obiedzie wracamy i po przerwie zapraszamy na pierwsze zajęcia w klasach. Po nich udajemy się na kolację, a po niej szykujemy scenę do jam session, które odbywa się codziennie oprócz ostatniego dnia (w którym jest koncert finałowy warsztatów). Zapraszamy na niego gości, rodziny oraz mieszkańców Grotnik.

Zobacz nasz wywiad w telewizji TOYA, dotyczący pierwszej edycji warasztów:

Kolejny dzień to śniadanie, zajęcia, obiad, zajęcia, kolacja i jam session. Można powiedzieć, że zaczynamy dzień o 8:00 i kończymy około 23:00. W międzyczasie przygotowujemy materiał do koncertu finałowego. Co ciekawe, wszyscy uczestnicy biorą w nim udział, niezależnie od poziomu i umiejętności. W 2019 roku na warsztatach było ponad pięćdziesięciu uczestników i każdy z nich choć na jeden utwór pojawił się na scenie. 

Nagłośnienie i oprawa koncertu, jak i codziennych jam session leżą w rękach zawodowego akustyka Michała, z którym współpracujemy od drugiej edycji Przystanku.

Mamy właściwie stałą kadrę trenerską, która dba o merytoryczne prowadzenie zajęć oraz dobre samopoczucie uczestników. Klasy wokalu prowadzą Justyna Panfilewicz oraz Emilia Kudra. Za gitarę odpowiada Tomasz Andrzejewski. Klasa basu to Marcin Markuszewski. Klasa perkusji – Marcin Lewicki. Na koniec zostawiłem Adriana Latosiewicza, który nie tylko prowadzi klasę instrumentów klawiszowych, ale aranżuje koncert finałowy. Jest multiinstrumentalistą – jest w stanie ustawić i przygotować każdego uczestnika. 

Warto wspomnieć również o panelach dyskusyjnych. Są to codzienne wykłady, prowadzone przez wykładowców. Poruszamy tematy które interesują uczestników np. jak przetrwać na scenie, jak założyć swój pierwszy zespół, w jaki sposób aranżować utwory itd. Wykłady te, odbywają się zawsze przed jam session i codziennie wprowadzi je inny wykładowca.

Po koncercie finałowym, następuje zakończenie warsztatów. Koncert jest w sobotę a uczestnicy zostają do niedzieli, by na spokojnie się spakować i pożegnać.

Po warsztatach jeszcze przez miesiąc żyjemy nimi, wymieniając się zdjęciami i filmami: z koncertu, prób, jam session, warsztatów itd.
W październiku natomiast, szykujemy kolejna edycję. W momencie pisania tego tekstu jest grudzień 2020, a już mamy trzydzieści formularzy na warsztaty które odbędą się za dziewięć miesięcy! Jeśli chciałbyś zapisać się, zarezerwować miejsce, poniżej znajdziesz formularz z ilością wolnych miejsc. Są jeszcze? Zapisuj się ☺️

Pozdrawiamy i do zobaczenia w Grotnikach!