Przystanek Muzyka – Warsztaty Muzyki Rozrywkowej

Letnie warsztaty muzyki rozrywkowej Przystanek Muzyka, odbywają się w pięknej miejscowości Grotniki, nieopodal Łodzi. Ostatni tydzień sierpnia – końcówka wakacji, stoi pod znakiem muzycznych warsztatów. Począwszy od roku 2019, kiedy odbyła się pierwsza edycja, mamy dla naszych uczestników przygotowane pięćdziesiąt miejsc w pierwszej fazie sprzedaży biletów. Jest to liczba, którą możemy spokojnie dysponować, nawet podczas pandemii. W zależności od sytuacji na świecie, jesteśmy w stanie rozszerzyć pulę miejsc do 120 osób. Uczestnicy warsztatów mają zatem zakwaterowanie oraz pełne wyżywienie, oparte o szwedzki stół. Dla wegetarian mamy specjalną ofertę żywieniową. Domki w których przebywają uczestnicy są trzy, cztero lub pięcioosobowe. Osoby w domkach są dobierane ze względu na płeć oraz wiek.  Czyli uczestnicy klasy perkusji przebywają z klasą np instrumentów klawiszowych. Sprzyja to lepszemu poznaniu i zawiązywaniu składów na warsztatach. 

Uczestnicy warsztatów przyjeżdżają w pierwszym dniu ich trwania, między 8:00 a 12:00. Po przyjeździe zapraszamy do biura warsztatowego, które zostaje utworzone w największym budynku w ośrodku, gdzie mieści się klasa perkusji. Po odebraniu identyfikatora i przydzielenia pokoju, uczestnicy mają czas, by na spokojnie rozpakować się i przygotować do pierwszych zajęć, które odbywają się po obiedzie. W związku z tym, że ośrodek w którym jesteśmy nie ma kuchni, udajemy się piechotą do położonego 5 minut pieszo drugiego ośrodka, który podlega pod ten sam organ zarządzający: Urząd Miasta Łodzi. Po obiedzie wracamy i po przerwie zapraszamy na pierwsze zajęcia w klasach. Po nich udajemy się na kolację, a po niej szykujemy scenę do jam session, które odbywa się codziennie oprócz ostatniego dnia (w którym jest koncert finałowy warsztatów). Zapraszamy na niego gości, rodziny oraz mieszkańców Grotnik.

Kolejny dzień to śniadanie, zajęcia, obiad, zajęcia, kolacja i jam session. Można powiedzieć, że zaczynamy dzień o 8:00 i kończymy około 23:00. W międzyczasie przygotowujemy materiał do koncertu finałowego. Co ciekawe, wszyscy uczestnicy biorą w nim udział, niezależnie od poziomu i umiejętności. W 2019 roku na warsztatach było ponad pięćdziesięciu uczestników i każdy z nich choć na jeden utwór pojawił się na scenie. 

Nagłośnienie i oprawa koncertu, jak i codziennych jam session leżą w rękach zawodowego akustyka Michała, z którym współpracujemy od drugiej edycji Przystanku.

Mamy właściwie stałą kadrę trenerską, która dba o merytoryczne prowadzenie zajęć oraz dobre samopoczucie uczestników. Klasy wokalu prowadzą Justyna Panfilewicz oraz Emilia Kudra. Za gitarę odpowiada Tomasz Andrzejewski. Klasa basu to Marcin Markuszewski. Klasa perkusji – Marcin Lewicki. Na koniec zostawiłem Adriana Latosiewicza, który nie tylko prowadzi klasę instrumentów klawiszowych, ale aranżuje koncert finałowy. Jest multiinstrumentalistą – jest w stanie ustawić i przygotować każdego uczestnika. 

Warto wspomnieć również o panelach dyskusyjnych. Są to codzienne wykłady, prowadzone przez wykładowców. Poruszamy tematy które interesują uczestników np. jak przetrwać na scenie, jak założyć swój pierwszy zespół, w jaki sposób aranżować utwory itd. Wykłady te, odbywają się zawsze przed jam session i codziennie wprowadzi je inny wykładowca.

Po koncercie finałowym, następuje zakończenie warsztatów. Koncert jest w sobotę a uczestnicy zostają do niedzieli, by na spokojnie się spakować i pożegnać.

Po warsztatach jeszcze przez miesiąc żyjemy nimi, wymieniając się zdjęciami i filmami: z koncertu, prób, jam session, warsztatów itd.
W październiku natomiast, szykujemy kolejna edycję. W momencie pisania tego tekstu jest grudzień 2020, a już mamy trzydzieści formularzy na warsztaty które odbędą się za dziewięć miesięcy! Jeśli chciałbyś zapisać się, zarezerwować miejsce, poniżej znajdziesz formularz z ilością wolnych miejsc. Są jeszcze? Zapisuj się ☺️

Pozdrawiamy i do zobaczenia w Grotnikach!