Dzielimy się wiedzą!

Zapraszamy na stacjonarne lekcje gry na perkusji do nas – działamy w Łodzi (do tego w centrum miasta). To tutaj obywa się nauka gry na perkusji. Jeśli jednak mieszkasz daleko, a chciałbyś grać, możesz skorzystać z wiedzy, którą publikujemy w internecie. Mamy dwa kanały dostarczania wiedzy: YouTube (lekcje wideo i tutoriale) oraz Spotify (podcasty: porady oraz wywiady z uznanymi muzykami).

Jeśli w twojej głowie zakiełkowała myśl, że chciałbyś grać na perkusji, albo wróciło marzenie z sprzed lat, polecam by zacząć od lekcji poniżej czyli: jak ćwiczyć na perkusji nie mając jej. Perkusja jest instrumentem, na którym możesz ćwiczyć nie posiadając zestawu. Zresztą, pewnie już to znasz: mając w rękach dwa ołówki, grasz na biurku 🙂

Ten sam materiał, ale w pigułce został nagrany jako podcast:

Jeśli ćwiczysz i czujesz że to jest to, warto zastanowić się nad zakupem perkusji. Do wyboru masz dwa zestawy: akustyczny (czyli drewniany lub akrylowy) i eletroniczny. Wybór dobrego zestawu perkusyjnego, jest uzależniony od warunków jakimi dysponujesz. Jeśli mieszkasz w miejscu w pobliżu sąsiadów, polecam zestaw elektroniczny. Jeśli masz możliwość ćwiczyć bez skrępowania na zestawie akustycznym, polecam tę drugą opcję. W obu przypadkach powstał podcast, w których podaję na co zwrócić uwagę przy zakupie i czego unikać:
Perkusja akustyczna:

Perkusja elektroniczna:

Kupiłeś bębny akustyczne i zastanawiasz się jak ją złożyć, by móc grać? Mamy rozwiązanie! W dziesiątej lekcji Marcin pokazuje jak krok po kroku złożyć zestaw perkusyjny, od momentu wyjęcia wszystkich elementów z kartonu:

Jeśli masz już bębny, albo są w drodze, warto zacząć od uzupełnienia wiedzy teoretycznej. Mówiąc krótko: zapoznać się z tym, jak czytać nuty. To nie jest trudne! Na naszym kanale mamy lekcję z niesamowitą Asią Wolańską, która powoli i krok po kroku wprowadzi Cię w zapis nutowy:

Przy grze na instrumencie warto działać z planem!
Czas na pierwsze rytmy! Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych rytmów, które z powodzeniem wykorzystasz w większość utworów pop/rock:

Jeśli ćwiczysz na padzie/werblu i masz książkę Stick Control, to na pewno dotarłeś do piątego ćwiczenia które brzmi: PLPP LPLL – jest to Single Paradiddle. Jeśli opanowałeś je, możesz spróbować przełożyć je na zestaw. Tutaj z pomocą przychodzi Tomasz Łosowski, który przed warsztatami perkusyjnymi, nagrał dla nas lekcję w jaki sposób przełożyć to popularne ćwiczenie na cały zestaw perkusyjny:

Warto działać z planem. Plan to podstawa każdego przedsięwzięcia. Z pomocą przychodzi Tomek Łosowski, który opowiada o planie pracy, oraz metodach pracy za zestawem:


Jeśli lubisz materiały z Tomkiem, polecamy podcast, który jest zapisem naszych warsztatów perkusyjnych, a dokładnie pytań od uczestników do Tomka:

Czas na trudniejsze tematy! Jednym z nich jest poruszanym na naszych lekcjach wideo, jest half-time shuffle. Mamy dwie lekcję na ten temat. Pierwsza wprowadza w temat tych rytmów perkusyjnych, druga traktuje o konkretnym rytmie, który został skomponowany przez mistrza Jeffa Porcaro. Rytm możesz usłyszeć w utworze Rosanna zespołu Toto.

Sprawdź wszystkie nasze lekcje gry na perkusji:

Lekcje gry na perkusji na YouTube

Sprawdź wszystkie nasze podcasty:

Podcasty Spotify